а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларник

мн. поларници
Вид збор: Именка, машки род
Поларен круг, замислен круг околу Земјините полови.
Англиски: polar circle Албански: harku polar
Употреба: Географија
Примери:
Забележани се нови климатски промени на поларниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи