а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларитет

мн. поларитети
Вид збор: Именка, машки род
1. Постоење на два различни пола.
Англиски: polarity Албански: polaritet
Употреба: Физика
Примери:
Анодата е со позитивен поларитет.
2. Подвоеност на полови, целосна спротивставеност.
Англиски: polarity Албански: polaritet
Примери:
Судир на поларитети.
Борба на поларитети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи