а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларизира

поларизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Предизвика поларизација.
Англиски: polarize Албански: polarizoj
Употреба: Физика
Примери:
Прекршувањето ги поларизира светлосните зраци.
2. Подвои, спротивстави до крајност.
Англиски: divide Албански: përçaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа ги поларизира двете носечки идеи.
Таа го поларизира сопственото семејство.
3. (се поларизира) Доживее поларизација, се подложи на поларизација.
Англиски: polarize Албански: polarizoj
Примери:
Двете најмоќни партии се поларизираа.
Ставот за натамошните акции се поларизира.
Изведенки
поларизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи