а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларизација

мн. поларизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство што го добиваат прородните светлосни зраци при прекршувањето на светлината.
Англиски: polarization Албански: polarizim
Употреба: Физика , Хемија
2. Процес при галванизација кај галванските елементи, собирање честички околу електричните полови.
Англиски: polarization Албански: polarizim
Употреба: Физика
3. Групирање во две спротивставени страни.
Англиски: polarization Албански: polarizim
Употреба: Политика
Примери:
Поларизација на општеството.
Поларизација во високите политички кругови.
Поларизација на модерната литература.
Изведенки
поларизациски прид.
поларизацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи