а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларизатор

мн. поларизатори
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за поларизација на светлината.
Англиски: polarizer
Примери:
Во лабораторијата има еден поларизатор.
Изведенки
поларизаторски прид.
Што му припаѓа на поларизаторот.
Пример: поларизаторски делови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи