а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларен

поларни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на пол на Земјата или подрачјето околу полот.
Англиски: polar Албански: polar
Употреба: Географија
Примери:
Поларни ноќи.
Поларна зона.
Поларна експедиција.
2. Што живее во областа на полот, на далечниот север.
Англиски: polar Албански: polare
Употреба: Географија
Примери:
Поларна лисица.
Поларна мечка.
Поларни народи.
3. Многу, премногу студен.
Англиски: freezing Албански: polar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Поларен воздух.
Поларен студ.
4. сосема спротивставен
Англиски: opposite Албански: polare, e kundërt
Примери:
поларни мислења
поларни ставови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи