а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полани

Вид збор: Прилог
Во годината пред минатата година, пред лани.
Примери:
Не лани, полани бевме кај нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи