а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полакоми

полакомат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да биде лаком.
Албански: bën të pangopur
Примери:
Таа ги полакоми децата.
2. (се полакоми) Стане лаком.
Албански: bëhet i pangopur
Примери:
Тој се полакоми по парите и по славата.
Изведенки
1. полакомува несв.
(се) полакомуваат
2. полакомување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи