а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полазеник

мн. полазеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што доаѓа рано наутро на посета.
Англиски: visitor
Примери:
Тој беше нашиот полазеник секоја година за Митровден.
Изведенки
полазеница ж.
мн. полазеници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи