а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полаза

мн. полази
Вид збор: Именка, женски род
Прва утринска посета.
Англиски: visit
Примери:
Уште рано таа ни дојде на полаза.
Нивните полази зачестија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи