а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полаже

полажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лаже малку, кратко време.
Англиски: lie
Примери:
Секогаш кога ќе дојдеше, ќе нѐ полажеше за да ја разубави приказната.
2. Заигрува, забавува некого (обично деца).
Англиски: entertain
Примери:
Таа ќе ги полаже малку децата додека се вратиме ние.
3. (се полаже) се измами, се излаже
Примери:
Тие ќе се полажат по пари.
Момчето се полажа по девојката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи