а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полади

поладат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Снижи температура на нешто; лади малку, кратко време.
Англиски: cool Албански: ftoh pak
Примери:
Полади ја водата.
2. (се полади) Се олади, се освежи малку.
Англиски: freshen Албански: freskohem
Примери:
Се поладивме малку во дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК