а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полагач

мн. полагачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што полага нешто.
Англиски: presenter Албански: parashtrues, paraqitës
Примери:
Полагач на сметки.
Полагач на цвеќе.
2. Лице што полага испит.
Англиски: examinee Албански: ai që jep provim
Употреба: Образование
Примери:
Полагачите ги чекаа резултатите од испитот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи