а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покуќнина

мн. покуќнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7585
Мебелот и сите предмети во една куќа.
Англиски: household
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
стара покуќнина
традиционална покуќнина
модерна покуќнина
селска покуќнина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК