а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покупка

мн. покупки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се купува, обично поситни потребни нешта.
Англиски: shopping Албански: blerje, shoping
Употреба: Економија
Примери:
Оди по покупки, а се враќа со скапи чевли.
Во торбата имаше различни покупки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи