а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покуди

покудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Куди, прекори, искара малку.
Англиски: reproach Албански: qortoj pak
Примери:
Таа ги покуди децата.
2. (се покуди) Се куди, се прекорува себеси.
Англиски: reproach Албански: qortohem
Примери:
Тој се покуди низ шепот.
Изведенки
1. покудува несв.
(се) покудуваат
2. покудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи