а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покуда

мн. покуди
Вид збор: Именка, женски род
Напад со зборови, прекор, приговор.
Англиски: reproach
Примери:
Само покуди слушам од него.
Таа е за секаква покуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи