а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покрсти

покрстат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши над лице од друга вера обред на примање на христијанска вера.
Англиски: baptize Албански: pagëzoj
Употреба: Религија
Примери:
Мисионарите ги покрстија африканските племиња.
2. (се покрсти) За лице што од друга вера - прими христијанска вера.
Англиски: baptize Албански: pagëzoj
Употреба: Религија
Изведенки
1. покрстува несв.
(се) покрстуваат
2. покрстување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи