а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покров

мн. покрови
Вид збор: Именка, машки род
1. покривка, покривач
Англиски: cover Албански: mbules
2. Ткаенина, чаршаф со кој се покрива телото на мртовецот.
Албански: çarçaf, mbules
Примери:
Телото беше покриено со бел покров.
Изрази
Покровот му е кус - нема доволно пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи