а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покровител

мн. покровители
Вид збор: Именка, машки род
заштитник, закрилник, патрон
Англиски: patron
Примери:
Покровител на изложбата е Претседателот на државата.
Тој е покровител на музички настани.
Покровители на децата без родители.
Изведенки
1. покровителка ж.
мн. покровителки
2. покровителски прид.
покровителскиот
Пример: Покровителски и пријателски настап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи