а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покровителство

мн. покровителства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13268
заштита, закрила, поддршка
Англиски: patronage Албански: patronazh
Примери:
Овогодишните Струшки вечери се под покровителство на Претсдателот на републиката.
Неколку покровителства дојдоа од моќни стопанственици.
Без неговото покровителство ние нема да направевме ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК