а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покровителство

мн. покровителства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13381
заштита, закрила, поддршка
Англиски: patronage Албански: patronazh
Примери:
Овогодишните Струшки вечери се под покровителство на Претсдателот на републиката.
Неколку покровителства дојдоа од моќни стопанственици.
Без неговото покровителство ние нема да направевме ништо.