а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покровец

мн. покровци
Вид збор: Именка, машки род
Парче текстил од козина за покривање крупен добиток.
Примери:
Тој го фрли покровецот врз коњот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК