а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покриен

Вид збор: Придавка
Ранг: 3675
засолнат, заштитен
Англиски: covered
Примери:
со снег покриен пат
покриено лице
Изведенки
покриеност ж.
Пример: покриеноста на увозот со извоз
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК