а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покрив

мн. покриви
Вид збор: Именка, машки род
1. Горниот дел од куќата што ја заштитува и покрива.
Англиски: roof Албански: kulm
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
покрив со ќерамиди
лимени покриви
дрвени покриви
2. Простор за живеење на горниот дел од куќата, под покривот.
Англиски: attic Албански: nënkulm
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тие живееја во покривот.
Неколку гарсионери на покривот.
3. Дел од возилото.
Англиски: car roof Албански: kulm makine
Примери:
Овие возила имаат отворен покрив.
4. покров
Англиски: cover Албански: mbules
Изрази
Покрив над глава - живеалиште, стан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи