а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покривен

покривниот
Вид збор: Придавка
Што служи за покривање, што се однесува на покрив.
Примери:
Покривна граѓа.
Покривни простории.
Покривни материјали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи