а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покривач

мн. покривачи
Вид збор: Именка, машки род
1. покривка
Англиски: cover Албански: mbules
2. Работник што прави, изработува покриви.
Англиски: roofer Албански: çatixhi
Примери:
Тие работеа како покривачи во Прага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи