а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покривало

мн. покривала
Вид збор: Именка, среден род
Некаков вид ткаенина што служи за покривање.
Англиски: cover
Примери:
Лебот го остави без покривало.
Легна да спие без покривало.
Имаше само едно изветвено покривало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи