а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покрај тоа

Вид збор: Сложенка
Сложен сврзнички состав во зависносложена допусна реченица.
Англиски: despite
Употреба: Религија
Примери:
И покрај тоа што работеше напорно, не заработи пари за стан.
И покрај тоа што и ги исполнуваше желбите, таа не го засака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи