а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покраина

мн. покраини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12758
1. Област, територија оддалечена од централниот дел
Англиски: region Албански: krahinë, regjion
Употреба: Административен термин
2. Територијална единица со обележје на автономија (административна, етничка, културна).
Англиски: territory Албански: krahinl, territor
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК