а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покосници

Вид збор: Именка, множина
Трепки по телото, морници.
Примери:
Непријатни покосници го лазеа по вратот.
Пријатни покосници му врвеа по снагата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи