а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покорувач

мн. покорувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што покорил, што покорува некого.
Англиски: conqueror
Примери:
Бестрашен покорувач.
Воинствен покорувач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи