а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покорител

мн. покорители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52911
1. Тој што покорил или што покорува.
Англиски: conqueror Албански: nënshtrues
2. освојувач
Англиски: conqueror Албански: pushtues, zaptues
Употреба: Иронично
Примери:
Покорител на женски срца.
Голем покорител е тој, а знае да клечи пред женски здолништа.
Изведенки
покорителка ж.
мн. покорителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК