а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поколве

поколват
Вид збор: Глагол, свршен
Колве малку или уште малку.
Англиски: pick, peck
Примери:
Кокошките поколваа од пченицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи