а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покоен

покојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7047
умрен, починат
Англиски: deceased Албански: vdekur
Примери:
Се сети на својата покојна тетка.
Мојот покоен татко.
Со мојот покоен маж многу маки видов.
Изведенки
1. покоен м.
мн. покојни
покојник
Пример: Се најдобро за покојните.
2. покојно прил.
спокојно, мирно
Пример: Работеше покојно и за ништо не се тревожеше.