а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покајнички

покајничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на покајник.
Англиски: penitent
Употреба: Религија
Примери:
Покајничко молчење.
Покајничкиот став не му прилегаше.
Изведенки
покајнички прил.
Пример: Стоеше покајнички пред нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи