а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покајник

мн. покајници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се кае.
Англиски: penitent
Употреба: Религија
Примери:
Покајниците чекаа пред портата.
Изведенки
покајница ж.
мн. покајници
Пример: Магдалена покајница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи