а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покајание

мн. покајанија
Вид збор: Именка, среден род
Чин на каење, на покајување.
Употреба: Религија
Примери:
Отиде на покајание кај родителите.
Покајанието беше многу тешко за него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи