а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покашла

покашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Кашла малку, неколку пати.
Англиски: cough
Примери:
Таа покашла дискретно.
Изведенки
покашлува несв.
покашлуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи