а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покачување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27724
зголемување, поскапување
Англиски: increase
Примери:
Покачување на цената.
За какви цели ќе се употребат вишокот средства од планираното покачување на таксата?