а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покачи

покачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13656
1. Премести предмет повисоко.
Англиски: lift Албански: ngrit më lartë
Примери:
Го покачи чоколадото на горните полици за да не го достигнат децата.
2. Подигне до определена височина.
Англиски: rise Албански: ngrit
Примери:
Кога зборуваш со мене, не покачувај го гласот.
Таа го покачи гласот за да ја слушнат сите.
3. Зголеми цена, степен, вредност и сл.
Англиски: rise Албански: ngrit
Примери:
Глобалното затоплување ги покачи просечните летни температури.
Производителите ја покачија цената на млекото.
4. (се покачи) Се зголеми цена, вредност, степен и сл.
Англиски: rise Албански: ngrit
Примери:
Цената на горивата се покачија.
Нивото на водата се покачи за еден метар.
Неговата вредност се покачи по овој настап.
Изведенки
покачува несв.
(се) покачуваат