а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покатоличи

покатоличат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого да стане католик.
Употреба: Религија
Примери:
Тој го покатоличи целото семејство.
2. (се покатоличи) Стане католик, ја прими католичката вероисповед.
Употреба: Религија
Примери:
Таа се покатоличи.
Изведенки
1. покатоличува несв.
(се) покатоличуваат
2. покатоличување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи