а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покастри

покастрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кастри малку, кратко време.
Англиски: prune
Примери:
Тој ја покастри оградата.
2. Искастри многу, сѐ што било за кастрење.
Англиски: prune
Примери:
Таа ги покастри сувите гранки во градината.
Изведенки
покаструва несв.
покаструваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи