а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покасне

покаснат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе, изеде малку храна.
Примери:
Покаснаа малку од вечерата и си легнаа.
Покаснете нешто пред да си одите.
Изведенки
1. покаснува несв.
покаснуваат
Пример: Неколкупати дневно покаснува по малку.
2. покаснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи