а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покаса

покасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Касне малку или малку повеќе.
Англиски: bite
Примери:
Мувите ме покасаа.
Болвите го покасале.
2. (се покаса) (само во мн.) Се искасаа еден со друг, заемно.
Англиски: bite
Примери:
Кучињата се покасале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи