а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покара

покараат
Вид збор: Глагол, свршен
Кара некого малку, кратко време.
Англиски: scold
Примери:
Таа ги покара децата и ги испрати на спиење.
Изведенки
покарува несв.
(се) покаруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи