а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покапе

покапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Капе некого кратко време.
Англиски: bathe Албански: pikoj
Примери:
Таа го покапи детето со топла вода.
2. (се покапе) Се капе, се бања кратко време.
Албански: lahem
Примери:
Тие се покапаа набрзина со студената вода.
3. (се покапе) Плива малку, кратко време.
Англиски: swim Албански: notoj
Примери:
Девојката се покапи во реката.
Тој се покапи во езерото.
4. Капе (вода, течност) малку или кратко време.
Англиски: drip Албански: pikoj
Примери:
Покапаа неколку капки од шишето.
Водата од чешмата покапе уште неколку секунди.
5. Извалка со капки, накапе, искапе на повеќе места.
Англиски: stain Албански: pikoj
Примери:
Таа ми го искапа свилениот фустан.
6. За очи - се измори од напрегање.
Англиски: strain Албански: tendosje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му покапаа по девојката.
7. За лисје, цвет - падне, испопадне.
Албански: bie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лисјата покапаа.
Цветовите покапаа.
8. За пари - пристигнуваат малку по малку.
Англиски: arrive Албански: arrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некоја паричка ќе покапе и од оваа работа.
9. (се покапе) Се накапе, се извалка со капење.
Англиски: stain Албански: zhytë
Примери:
Таа се покапе со црвено вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи