а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поканет

поканетиот
Вид збор: Придавка
Оној што е повикан негде, што му е понудено да дојде.
Англиски: invited
Примери:
Поканетите гости дојдоа сите.
Во салата межеа да влезат само поканетите членови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи