а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покалуѓери

покалуѓерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане калуѓер, калуѓерка.
Албански: bëj murg
Употреба: Црковен термин
Примери:
Момчето уште младо го покалуѓерија.
2. (се покалуѓери) Стане калуѓер, калуѓерка.
Албански: bëhem murg, murgesh
Употреба: Црковен термин
Примери:
Таа ги издржа сите притисоци и не се покалуѓери.
Изведенки
1. покалуѓерува несв.
(се) покалуѓеруваат
2. покалуѓерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи