а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

показен

Види и: показ (м.)
показни
Вид збор: Придавка
Што покажува, што служи да покаже нешто.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Показен материја.
Показни податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи