а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

показателен

показателниот
Вид збор: Придавка
Што покажува, што дава добра информација.
Англиски: indicative
Примери:
показателен материјал
показателна употреба
показателни податоци
показателни илустрации
FlexiMac
 менување на македонски глаголи